A magyaroknak különleges érzéke van, ahhoz, hogy önállóan teljesen könnyű és egészséges alapanyagokból alkossanak valami kimondhatatlanul nehezet, de annál inkább finomat. Stílus és nemzetiség nem számít. Én sem hazudtolhattam meg a vérvonalat, ezért készítettem el ezt a finomságot. Viszonylag egyszerű képlet: spenót, tejszín, pesto, gomba lasagne lapok közé halmozva, sajttal megszórva, majd megsütve. A pestot megszokásból elkevertem, ahelyett hogy az olajat leöntöttem volna róla, így máris sikerült háromszor több zsiradékot adni az ételhez a tervezettnél. Aztán rájöttem, hogy nekem a tejszín állaga önmagában most nem tetszik, tehát keverjük el mascarponéval, megkétszerezve ismét a szükséges zsiradék mennyiségét. Mindent összevetve ez egy hatszoros szorzó, ami tippmixben igen csábító (főleg hogy háromszor repetáztak, ami ugye már 18), ám itt nem a keresett szám. Az ízorgia garantált ennek ellenére, fogjuk ismét a zsírra, volt miben feloldódnia az ízanyagoknak, és így máris szépítettünk. Mivel éppen tepsi híján voltam, ezért egy püspökkenyérformát használtam, amikor megüresedett, akkor gyorsan utántöltöttem és megsütöttem egy újabb kört.
A recept
A receptben szereplő mennyiség egy átlagos 30cm-es püspökkenyérforma megtöltésére elegendő, egy tepsihez nagyjából 2-2,5-szeres mennyiség kell.
50 dkg csiperke gomba megtisztítva, szeletekre vágva
2 dl főzőtejszín
25 dkg mascarpone
1 csomag lasagne tésztalap
1 üveg zöld pesto
20 dkg spenót
Sajt ízlés szerint a tetejére
A gombát kevés olajon elkezdjük pirítani, sózzuk, borsozzuk, hagyjuk hogy elfője a levet amit ereszt, majd lepirítjuk. Amennyiben száraz tésztát vettünk, akkor lobogó sós vízben 1-2 perc alatt előfőzzük. A spenótot megtisztítjuk, egy kevés vajon megfonnyasztjuk. Összekeverjük a tejszínt a mascarponéval, majd ehhez keverjük óvatosan a spenótot és a gombát.
Összeállítás: a forma aljára kerül egy réteg tészta, erre halmozzuk a gombás, spenótos ragut, majd egy kevés pestot oszlatunk el a tetején. Ezután egy újabb réteg tészta következik, amíg el nem fogy vagy az alapanyag vagy a forma. A tetejére sajtot szórunk és 180 fokos sütőben 25-30 perc alatt elkészítjük.
Kicsit szétcsúsztattam a rétegeket a tányéron, hogy minimális betekintést nyerjünk a ebbe a szépségbe. Nem tudtam nem észrevenni, hogy a sajt pirulása nagy-Magyarország térképre hajaz, szinte baljós ómenként előrejelezve a zsírsokkot, amit az étel elfogyasztása során kaphatunk.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése