2014. március 23., vasárnap

A bolygó neve: grillplanéta

Karácsonyhoz hasonlóan, soha nem kezdődhet elég korán a grillszezon. Ki ne imádná azt a kellemes füstös ízt, a szaftosságot amit a magasabb hőmérsékletnek köszönhetünk, és a sört amit ilyenkor kötelező inni, hiszen "jajj de meleg van a grill mellett". Arra igaz nem számítottunk, hogy mire eljutunk a sütéshez, orkán erejű szél fog támadni, de ez nem szegte kedvünket. A nyitányt nem szabad túlbonyolítani, ezért csak egy étvágygerjesztő előételt és egy mindent bele hamburgert csináltam. Bár már sokszor megfogadtam, hogy mindig teszek félre a készülő ételekből, hogy biztosan tudjak fényképet készíteni, sajnos elfeledkeztem a fogadalmamról, ezért csak a grillen tudtam lefényképezni a készülő ételeket. A menü: quesadilla avokádóval, sajtokkal, lilahagymával, mellé öntet gyanánt napon szárított paradicsomból készült jam, füstölt hagymás kéksajt krém és/vagy tejföl, főételnek pedig egy egyszerű hamburgert csináltam vietnámi salátával.



A grillezésnél célszerű legalább két hőzónát létrehozni, ez annyit tesz a gyakorlatban, hogy csak a rendelkezésünkre álló terület egyik felére tegyünk szenet. Így lesz egy közvetlen és egy közvetett hőzónánk, az elsőn piríthatunk, a másodikon hosszabb sütést igénylő ételeket készíthetünk. Nagyon sok grilles könyv iszonyatosan technikai szempontból közelíti meg a dolgokat, a hőmérsékletet, holott szerintem ennek pont az lenne a lényege, hogy kicsit elfelejtsük a kötöttségeket. Az én szenem akkor jó, ha már nem tudom öt másodpercig közel tartani a kezem hozzá, van két hőzóna és kész. Ha egy könyv azt tanácsolja nekünk, hogy melegítsük fel a grillünket 213,6 fokra, akkor nyugodtan használjuk fel a lapjait az általa előírt hőmérséklet eléréséhez. Ezzel a tudással felvértezve az össze itt szereplő ételt bátran el lehet készíteni.
Sok hozzávaló, rengeteg recept, haladjunk sorjában. A quesadilla nem más, mint tortilla tészta, avokádóval, lilahagymával és sajttal megszórva, félbehajtva és meggrillezve. A tészta beszerezhető boltban, de otthon is könnyen elkészíthető.


Tortilla


20dkg kukoricaliszt
20dkg finomliszt
1 EK növényi olaj
1 dl langyos víz

Az egészet összemérjük, begyúrjuk, majd folpackba csomagolva 15-20 percig a hűtőbe rakjuk, hogy pihenjen. Ezután felosztjuk 6-8 részre, kinyújtjuk és teljesen száraz, forró serpenyőben megsütjük(természetesen már ezt is készíthetjük a grillen). A kész lapokat tányérra szedjük és egy száraz konyharuhával letakarjuk.

Az avokádót és a hagymát felaprítjuk, rászórjuk a tésztalapokra, ráreszeljük a sajtot, és félbehajtjuk a tortillát. Kicsit lapogassuk meg, ha szét akarna ugrani. Ebben az állapotában fogjuk a grillre helyezni.

Hogy ne száradjon ki teljesen a szánk, nem árt valamit ehhez készíteni, amivel megkenhetjük/beletunkolhatjuk a quesadillánkat. Mivel rengeteg recept van még amit ebben a posztban szeretnék megosztani, ezért minimalizálom az ömlengést és a tárgyra térek.


Napon szárított paradicsom jam


Ehhez nem kell más, csak egy viszonylag könnyen beszerezhető üvegcse, melyben olajban elrakott szárított paradicsom található. Vegyünk ki annyi paradicsomot, amennyit elégnek találunk (esetünkben egy kisebb afrikai ország segélyével megegyező mennyiség, de 4-6 főhöz körülbelül 14 darab elég lesz). Tegyük egy turmixba, vagy aprítóba, adjunk hozzá pár evőkanállal az olajból, amin tárolva van, és aprítsuk amíg egészen kenhető állagú lesz. Ha szeretnénk egy kis friss kakukkfűvel megbolondíthatjuk.

Füstölt hagymás, kék sajtos 'dip'


Ezek a dipek nagyon jól használhatók ha csak egy csomag tortilla chipset szeretnénk valamibe tunkolni, de úgy gondoltam ehhez is passzolni fog. Nem tévedtem.
Úgy érzem itt meg kell ejtenem pár szót a füstölésről. Mint az egész grillezésnél, itt sem kell túl szakszerűnek lenni. A fát rárakjuk a szénre, hagyjuk hogy füstöljön és kész. A fa az én esetemben a tavaly megkurtított akác volt (de bármilyen keményfa megteszi), egy metszőollóval kezelhető darabokra vágtam a gallyakat, majd 20 percre vízbe áztattam őket. Közben a grillen melegedett a szén, amikor elérte a megfelelő hőmérsékletet, akkor rádobtam a gallyakat. Kész a füstölőnk. Ezután a hagymákat 1 centi vastag karikákra vágjuk és - ügyelve arra hogy ne essen szét - rátesszük a rácsra, a közvetett hőzónánk felé. Ha grillünk engedi, fedjük le. Nyugodt tempóban kortyolgassunk el egy doboz sört, majd forgassuk meg a hagymákat, ha szükséges, tegyünk még egy pár ágat a szénre, és igyunk meg még egy doboz sört. Természetesen időnként tekintsünk rá, akkor jó ha egészen mély aranybarna színű a hagymánk. Ha készen vannak, hagyjuk kihűlni és kockázzuk fel. Ez a kész füstölt hagyma természetesen már magában is nagyon finom, de egy kis kékpenészes sajttal még finomabbak lesznek.

2 db nagy fej hagyma, füstölve
250 ml tejföl
125 ml joghurt
8 dkg kékpenészes sajt
só, bors, snidling

A sajtot morzsoljuk a tejföl és joghurt keverékébe, adjuk hozzá a hagymás, sózzuk borsozzuk. Díszítésként szórjuk meg friss aprított snidlinggel.


Hamburger

 

A hamburger bucijához a kalács tésztáját vettem alapul. A tésztát a recept szerint hagytam egyszer, megkelni, átgyúrtam és 10-15 dekás gömbökre adagoltam. Hogy szép, sima felületű bucit kapjunk, a kis gombócokat virgolni kell. Ez a teljesen testidegen szó azt jelenti, hogy a tésztát markunkba vesszük és a munkafelülethez nyomva átgörgetjük. Mivel nagyon nehéz lenne leírni, ezért megkímélem magam ettől, és inkább beillesztek egy videót, ami nagyjából tökéletesen elmagyarázza a folyamat lényegét. Akkor csináljuk jól ha a tenyerünk éle végig az asztalon marad, bátran borítsuk a tésztára a többi ujjunkat.





A megformázott bucikat tepsire helyezzük és további 20-25 percig kelesztjük. Kevés tejjel elkevert tojással lekenjük és 15-20 perc alatt 160 fokos sütőben készre sütjük. Fontos hogy ne kenjük le előre, mert akkor rászárad a tojás és nem fognak szépen megkelni.

Vietnámi saláta

Igazából nem vietnámi saláta, de egy vietnámi szendvics receptjéből merítettem az ihletet, és rajta maradt a név. Minél vékonyabbra vágjuk a hozzávalókat, annál ízlésesebben fog kinézni a kész saláta.

1 db kígyóuborka szeletelve
1 db vöröshagyma, félkarikára vágva
1 db sárgarépa nagy lyukú reszelőn lereszelve
2 EK kristálycukor
0,5-0,5 dl fehérborecet és olíva olaj
só, bors, szárított chili

Egy tálban keverjük össze a hozzávalókat és tegyük legalább 2 órára a hűtőbe, hogy összeérjenek az ízek.

A hús

 
 A hús természetesen akkor a legjobb, ha darált marhahúst használunk, de a tömegétkeztetés jegyében fele-fele arányban keverhetjük sertéshússal is. Igazából csak sertéshússal készítve is finom lesz. Ha nyertünk a lottón, akkor csinálhatjuk a hamburgerhúst füstölt kacsa- vagy marhahúsból, de az ezután következő hamburgerek elfogyasztásakor tapasztalható érzés leginkább ahhoz hasonlítható, amikor egy édeshármas után 'csak' egy nővel/férfival van afférunk. Nagyon jó még így is, de ahhoz nem fog felérni. Egy nagy tálban gyúrjuk át a húst, sózzuk, borsozzuk és adjunk hozzá 1 dl worcester szószt (itt szeretném megjegyezni, hogy nem vórcseszter, hanem vúszter). Gyúrjunk pogácsákat belőlük, lapogassuk szét és már mehet is a grillre. Először közvetlen a szén felé rakjuk, pirítsuk meg mindkét oldalán, majd tegyük át őket a közvetett hőzónába és süssük további 6-8 percig.


Ezekből az összetevőkből, kiegészítve egy kis ketchuppal, mustárral és pár friss zöldséggel szerintem senkinek sem okozhat gondot egy ízletes hamburger elkészítése :)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése