A családom a Tanún nevelkedve jól ismeri a következő mondatot 'egyszer majd kérni fogunk magától valamit'. Mi eljutottunk arra a szintre, hogy már kérnünk sem kell, kapunk. Így került hozzánk egy csomag sóska, lekenyerezés a javából, mondhatom (már nem azért mondom Jutka néni, nagyon finom volt!). A sóskamártás nem kifejezetten nagy kedvenc, úgyhogy kapva-kaptam az alkalmon, hogy valami csináljak, egyébként a 'hogyan dugjunk le zöldet a hús- és tésztafüggő családunk torkán' témakörben írott kis esszémet itt lehet elolvasni. Egyéb terveim között szerepelt, hogy teljes kiőrlésű tésztát egyek, és hogy szeretnék egy jó buggyantott tojást csinálni (nem sikerült). Már kezdett alakulni egy olaszos vonulat, de még mindig nem volt egyértelmű, hogyan illesszem bele a sóskát. Hosszas meditáció, chi kung, thai chi, és minden egyéb 'chi' után a nirvana állapotából visszatérve rájöttem: pestót fogok csinálni belőle, mert miért ne.
Nem mertem belevágni a tojásba, de erre még visszatérünk. |
A pesto készítésnek egyszerűek az alapjai: legyen benne olaj, olajos mag, friss zöld, fokhagyma és parmezán sajt. Mag tekintetében maradtam a klasszikus fenyőmagnál, az olajat viszont megspékeltem meggymagolajjal, aminek erős, már-már marcipánra hasonlító íze érdekes csavart adott a savanykás sóskának.
A bevert tojás, a tökéletes medium steak és a selymes fényű hollandi mártás mellett az egyik alap követelmény szakács berkekben, ha 'kinek nagyobb a ...' versenyre kerül a sor, a tökéletesen folyó sárgájú tojás biztosan előkerül. Hálistennek nekem sikerült túlfőznöm, így nem tudom megmutatni, hogy nekem mekkora, de úgy döntöttem ennek ellenére írok róla és így hagyom, csak hogy megőrizzem a tökéletlenségem látszatát. Az elkészítésénél mindenkinek szent meggyőződése, hogy az övé a tökéletes módszer (erről a tézisről is írtam már régebben), tegyünk bele ecetet, ne tegyünk bele, keverjük meg, ne keverjük. Én enyhén sós, ecetes vízben készítettem, és meg is kevertem, majd négy percig főztem. Mellesleg az ecet gyorsítja a fehérje kicsapódását, ezért szokták hozzáadni a vízhez.
A tészta orsótészta, erről annyit érdemes tudni, hogy adagolás, szedhetőség és fogyaszthatóság szempontjából jó választás, de amikor tálalásra került a sor nem nyerte el annyira a tetszésemet. Ennek ellenére az ízén semmit sem rontott.
A többi kiegészítő: apróra vágott bacon, kockára vágott grillsajt, szárított- és friss paradicsom.
Sóskapesto
20-30 sóska levél
12 dkg fenyőmag
80 cl extra szűz olíva olaj
1 EK meggymag olaj
10 dkg parmezán sajt
3 gerezd fokhagyma
só
Tegyük a fokhagymát aprítógépbe, majd aprítsuk össze, majd aprítsuk hozzá a fenyőmagot. Ezután jöhet a sóska levél, végül a só és az olaj. Keverjük krémes állagúra, és a végén keverjük hozzá a parmezán sajtot.
Ha elkészült, keverjük össze a tésztával, grillezzük meg a sajtot, süssük meg a bacont, készítsük el a tojásokat, és tálalhatunk is.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése