2014. április 20., vasárnap

A marinált tojások passiója

Oh, a szerencse! Micsoda szerencse, hogy pont most kaptunk ajándékba egy pár fürj tojást, húsvét előtt! És pont van itthon csillagánizs, cékla, szójaszósz! Már nagyon régóta szerettem volna tojást elrakni sóban, lében, bármiben, amivel tartósítani lehet. Egy cukros-ecetes lé kiegészítve fűszerekkel és egy erős színű folyadékkal különleges színt és ízt adhat a tojásnak. Mint például a szójaszósz vagy a cékla!
Ahogyan eddig annyiszor, ismét csak a kísérletezés és a szabadon variálhatóság adja meg ennek a módszernek varázslatát. Egy amerikai blogon böngészve megtudtam, hogy régen ezeket kocsmákban 'snack' gyanánt adták. Bár el nem tudnám képzelni, ahogy ecetes lében eltett tojást rágcsálok a sörhöz, egyéb felhasználási módjaiban sok fantáziát látok. A szójaszószos verzió Koreában még mindig nasinak számít (egy kevés szezámmagolajjal meglocsolva kifejezetten finom).
A módszer: ecetet az ízesítőanyagokkal és az ecettel megegyező mennyiségű vízzel összefőzünk, majd ráöntjük a kemény tojásainkra (nana!) és így tesszük befőttes üvegekbe. Én viszonylag semleges ízű leveket készítettem, mert most a színük volt a lényeg, de a receptek után írok néhány lehetséges variációt, amiket szintén érdemes kipróbálni.
Természetesen nem csak fürjtojással működnek a receptek, de ha hozzájutunk ehhez a különlegességhez, akkor itt egy elkészítési útmutató: lobogó sós vízben 6-7 perc alatt keményre főzzük. Én egy kis szódabikarbónát is adtam hozzá, amitől elvileg könnyebben lejön a tojás héja.


2014. április 19., szombat

5 perces sütemény

A sütemény ironikus nevét onnan kapta, hogy bár legalább 3 óra elkészíteni, 5 perc alatt garantáltan elfogy. A receptet erről az oldalról vettem. Az összeállítás elsőre bonyolultnak tűnhet, nekem tervrajzot kellett elsőre készítenem, de igyekszem úgy leírni, hogy harmadszori olvasásra mindenkinek sikerüljön értelmeznie.
Mindig is nagy rajongója voltam az angolszász mértékegységeknek, meg a csészéknek. Engedtessék meg, hogy kifejtsem a wikipédia segítségével:
Tömeg:
  • 1 uncia (GB) víz tömege = 28,3495 g
  • 1 ONZ uncia (GB, US) = 28,349523 g
  • 1 APZ uncia (GB, US) = 31,10348 g
  • 1 oz t uncia (GB, US) = 31,10348 g (Troy uncia, 1/12 troy font, manapság nemesfémeknél használják)
Űrmérték (folyadékok mérésére):
  • 1 US uncia (oz, OZA)= 29,5735296 ml
  • 1 GB (birodalmi) uncia (OZI) = 28,414 ml,
  • 1 cup (GB) = 10 uncia (GB) = ½ pint (GB) = ¼ quart = 1/16 gallon
  • 1 cup (US) = 8 uncia (US) = ½ pint (US)
Könnyen követhető, egyszerűen átalakítható, tiszta sor. A tésztáknál - ahol különösen fontos a pontosság - külön imádatomat szokták élvezni, azért igyekeztem úgy európaisítani (új szó!) a receptet, hogy megőrizze eredeti lényegét. A csésze fétisheseknek meghagytam az eredeti mértékegységeket, a többieknek átszámoltam milliliterre. Egy csésze ebben az esetben 240 ml-nek felel meg, amit a legkönnyebb úgy lemérni, hogy digitális mérlegünket átállítjuk ml-re és mehet is a menet. Egy minden részletében dokumentált bejegyzés következik, a legtökéletesebb eredmény elérése érdekében. 




 

2014. április 9., szerda

Zöldséges lasagne (mondhatni ovo-lakto vegetáriánus)

A magyaroknak különleges érzéke van, ahhoz, hogy önállóan teljesen könnyű és egészséges alapanyagokból alkossanak valami kimondhatatlanul nehezet, de annál inkább finomat. Stílus és nemzetiség nem számít. Én sem hazudtolhattam meg a vérvonalat, ezért készítettem el ezt a finomságot. Viszonylag egyszerű képlet: spenót, tejszín, pesto, gomba lasagne lapok közé halmozva, sajttal megszórva, majd megsütve. A pestot megszokásból elkevertem, ahelyett hogy az olajat leöntöttem volna róla, így máris sikerült háromszor több zsiradékot adni az ételhez a tervezettnél. Aztán rájöttem, hogy nekem a tejszín állaga önmagában most nem tetszik, tehát keverjük el mascarponéval, megkétszerezve ismét a szükséges zsiradék mennyiségét. Mindent összevetve ez egy hatszoros szorzó, ami tippmixben igen csábító (főleg hogy háromszor repetáztak, ami ugye már 18), ám itt nem a keresett szám. Az ízorgia garantált ennek ellenére, fogjuk ismét a zsírra, volt miben feloldódnia az ízanyagoknak, és így máris szépítettünk. Mivel éppen tepsi híján voltam, ezért egy püspökkenyérformát használtam, amikor megüresedett, akkor gyorsan utántöltöttem és megsütöttem egy újabb kört.

A recept