A kásához/puliszkához/polentához vegyes érzelmekkel állnak az emberek. Van akibe a nagymamája annyit tömött, hogy egy életre megutálta, vannak olyanok akiknél előjött a Stockholm szindróma és megkedvelte a fogva tartó nagyi menüjét, egyesek undorítónak tartják állagát, színét. Néhányan szentként tisztelik a csángó málét, és a kisüsti-tornyos pálinkához mérhető eredetiség vitát képesek folytatni róla. Szerintem bámulatosan sokféle módon felhasználható alapanyagról beszélünk, aminek két oka van: 1. mindig a szegények eledele a legelterjedtebb (ld.: pizza) 2. egyéb jellegtelen társaihoz hasonlóan remek köret, bármihez passzol.
Egy pár gondolat az elkészítéséről: ilyenkor szerintem az első kérdés mindig az, hogy mennyi vízzel engedjem fel? Ez egy kicsit túl van misztifikálva, egy rész kukoricadarához 2,5-5-szer annyi vizet/alaplevet adjunk, de ha túlmértük, akkor sincs semmi veszve, mert ha tovább főzzük, akkor is elérhetjük a kívánt állagot. Ebbe a verzióba tettem vajat, de általános tapasztalatom az, hogyha formázni szeretnénk, akkor célszerűbb, ha kihagyjuk, ugyanis utána főzhetjük akármilyen sűrűre a vajnak köszönhető magasabb zsírtartalom miatt még mindig könnyen széteshet. Ez is egy jó dolog a polentában, hogy többféle állagúra készíthetjük, egészen lágytól az annyira keményig, hogy utána dermesztve és formára vágva meg is piríthatjuk.
Első körben a déli gyökereihez nyúltam, és szerénységem teljes tudatában kolbászt sütöttem hozzá, egy gombás-paprikás ragut és konfitált fokhagymát. A fokhagyma ebben a formában teljesen elveszti erejét, csak a csípősmentes íze marad meg.
Kása
10 dkg kukoricadara
4 dl víz v. zöldség alaplé
1 TK só
1 EK vaj
Tegyük fel forrni a vizet, sót és vajat. Amikor forr, adjuk hozzá folyamatos kevergetés mellett a darát. Miután a dara felvette az összes folyadékot rotyogtassuk további 5-7 percig.
Zöldség ragu
4 db csiperke gomba (lehetőleg ne koktélparadicsom méretű, valamivel nagyobb)
2 db kaliforniai paprika
só, bors
Vágjuk a gombát szeletekre a paprikát pedig csíkokra. Kezdjük el pirítani a gombát, majd amikor kiengedte és el is főtte levét, adjuk hozzá a paprikát, fűszerezzük és pirítsuk készre.
Konfitált fokhagyma
olíva olaj
fokhagyma
Tisztítsuk meg a fokhagymát, ha látjuk hogy csírázik, akkor vágjuk félbe és vegyük ki a csíráját, mert ez a része komoly gyomorbántalmakat okozhat. Tegyük fel a tűzre annyi olajban, ami éppen ellepi és hevítsük addig, amíg elkezd pattogni, rotyogni. Zárjuk el a lángot és hagyjuk az olajjal együtt kihűlni. Ezt az olajat a későbbiekben felhasználhatjuk, és nagyzolhatunk ismerőseinknek, hogy mi fokhagyma olajban sütjük a húsokat.
A kolbász sütést nem írom le, ahány ház, annyi szokás, remélem egy kása megfőzése után nem ez fog kifogni akárkin is.
Összeállítva valahogy így néz ki, vakuval (tudjuk, nem szabad, ez a 'házi stúdió' átka):
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése